HDD 3,5″, 2,5″, USB, Mobil, Iphone, SSD disk

Štandardný 3,5 „disky majú bežne 4 platne a 8 hláv, ale môžu ich mať aj viac, záleží na type použitia a konštrukciu disku. Jedna hlava jeden jazdec? pre čítanie a zapisovanie dát (po jednej hlave z oboch strán platne). Platne sa v pevnom disku počítača alebo notebooku neflákam, ale sa točí rýchlosťou 7 200 ot / min, pomalší 5400 ot / min., Ale môžu ísť až na 15 000 ot / min. u niektorých serverových diskov. Len pre zaujímavosť – obvodová rýchlosť platne 3,5 „disku sa 7 200 ot./min je cez 100 km / h.

A práve preto, že sú v pevnom disku počítača pohyblivé súčasti, sú náchylnejšie k poškodeniu ako iné súčasti počítača. Predovšetkým s bežiacimi disky je potrebné zaobchádzať veľmi opatrne. Mechanický ráz teda, silný otras môže zapôsobiť, že sa čítacia hlava dotkne povrchu platne. Záznamová vrstva je ale veľmi citlivá na mechanické poškodenie, a preto sa táto oblasť s vysokou pravdepodobnosťou stane nečitateľnou a dáta či celý disk budú zničené.

Čiastočnou ochranou proti nárazu čítacích hláv do povrchu disku je tzv. Parkovanie hláv. Pri vypnutí disku sa automaticky uloží hlavy mimo dátovú oblasť. Moderné disky už dnes vie spolupracovať aj s pohybovým snímačom, a ochrániť dáta včasným „zaparkovaním“ čítacích hláv mimo dátovú oblasť.

Čo sa ale stane, keď táto ochrana zlyhá alebo je náraz skutočne silný? Pozrite sa na obrázky na konci článku a uvidíte sami.

Stane sa to, že HDD bude s pravdepodobnosťou blížiacou sa 100% poškodený. A vy aby ste z neho dostali svoje dáta, budete potrebovať odborníkov, ktorí vedia dáta z takto poškodených diskov dostať. Proces získavania dát z poškodených diskov alebo aj iných pamäťových zariadení označujeme pojmom záchrana a obnova dát.

Na záchranu a obnovu dát sa už roky špecializujeme a vieme vám pomôcť získať vaše dáta späť!

Keď sa nám stane niečo podobné ako na obrázkoch, nemrzí nás poškodená súčiastka, alebo čas stratený nemožnosťou práce s PC. Mrzí nás strata dát – fotky z dovoleniek, rozrobená práce, rozčlenené magisterské štúdium či diplomka, videá našich detí, spomienky atď.

Preto sme pre vás pripravili TOP 5 jednoduchých vecí, ktoré je dobré mať na pamäti, pri práci a manipuláciou s bežným HDD.

TOP 5 ako nepripraviť jazdca na platniach o prácu:

  1. Ak je PC zapnuté, nedupeme okolo neho ako slony.
  2. Neprenášame PC ak je „pod prúdom“.
  3. Po vypnutí PC a počkáme pár sekúnd na „dotočení“ platní a zaparkovanie čítacích hláv, potom s PC manipulujeme.
  4. Ak pracujeme na notebooku tak ním nehádžeme, ani keď je vypnutý ani nevystavujeme riziku otrasov.
  5. Nevystavujeme pevný disk magnetickému poľu. Nehráme si v blízkostí diskov s Magnetom.

Potrebujete pomôcť zo záchranou dát? Máte doma nefunkčné počítač, ale radi by ste ho opravili a používali?

Zavolajte alebo napíšte: +420 724 689 762


Poškodenie 3,5 „disku spôsobené dotykom čítacie hlavy a záznamovej vrstvy a zaseknutiu čítacie hlavy nad dátovou oblasťou. Poškodenie označujeme ako tzv. Výbrus.

HDD_vybrus

Záchrana dat z poškozeného HDD